четвъртък, 8 май 2014 г.

...и три дни готвили
















За втора година с приятеля ми сме в Македония за Гергьовден, понеже баща му е именник и майка му едва смогва с приготовленията за празника. За разлика от края на приказките в които празненствата продължават по три дни с ядене и пиене при нас готвенето беше три дни за да се приготви масата за празника. Първия ден започнахме с македонските соленки, които са задължителни за всяка маса в Македония, втория ден приготвяхме сладките, а третия сармите и скарата. Въпреки че бяхме трима в кухнята пак работата беше усилена и за четвъртия ден на самия празник имаше още доста довършителни дейности - да се изпече самата скара и да се направят салатите.
Всичко беше много вкусно и естествено снимах колкото можах за да споделя тези вкусотии с вас, но за сега ще ви покажа само рецептата за пирожките.

За тестото на пирожките:
1 мая
250-300 мл. прясно мляко
3 големи картофа
1 ч. л. сол
1 ч.л. вегета
100 мл. олио
3 жълтъка
брашно

За плънката:
салам
кашкавал
сирене
гъби от консерва
1-2 с.л. майонеза

За панировката:
3 разбити белтъка (може да не стигнат ние ползвахме 5)
галета

Начин на приготвяне:
Забелязвате, че често липсват точни пропорции, това е понеже рецептата е на свекървата и тя приготвя всичко на око. И да имате в предвид, че тези количества са за около 60 пирожки. ако не чакате 30-40 госта по-добре направете по-малко :)
Картофите се сваряват, правят се на пюре и се остават да изстинат.
Маята се разтваря в прясното мляко, като не се чака да втасва.
Към картофеното пюре се добавя млякото с маята, солта, вегетата, олиото и жълтъците и започва да се добавя брашно докато стане меко тесто, което лесно се отлепва.

За плънката: съставките се режат на много ситни парченца добавя се майонезата и всичко се разбърква.

Тестото се накъсва на топчета и всяко топче се разточва върху намазнена маса. Топчетата се разточват на тънки кръгове, като в долния край и от двете страни тесто леко се подгъва на вътре и се слага по 1 ч.л. от смества, разстила се по ширина и се навива на саламчета.


















Всяка пирожка се овалва в белтък и след това в галета. Оваляните пирожки ги наредете в в съд, докато приготвите всичките.


Когато оваляте всички пирожки се слага дълбок тиган с много олио да загрява, олиото трябва да стига за да плуват пирожките в него. Когато олиото е горещо се пускат пирожките по толкова,че да има място между тях и според свекървата трябва да го сложите така,че тази стана, която е била отдолу тавата да дойде отгоре при пускането в тигана. 


Почти всичко беше домашно, дори и кашкавалът, които беше много хубав.

Сладките изкушения, които са ми слабост също се получиха много добре.
Нямаше как да пропусна да направя и някоя мъфинка :) като във фризера се намериха едни диви череши, които дойдоха тъкмо на място и много паснаха на шоколада.
Въпреки, че бях много доволна от резултата с мъфините смятам, че рулото беше най-вкусния десерт и някои път може да споделя рецепта и за него.





2 коментара:

  1. Пирожките изглеждат уникално вкусни,поздравления!Богата и вкусна трапеза!Поздрави!

    ОтговорИзтриване
  2. И аз като,Роси се облизвам пред пирожките:)))

    ОтговорИзтриване